Epson SG-531P 16.2570MC
SG-531P 16.2570MC picture photo
Mfg. Part Number
SG-531P 16.2570MC
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 16.257MHZ CMOS TTL PC PIN
Datasheet Download
SG-531P 16.2570MC.pdf
Availability of SG-531P 16.2570MC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SG-531P 16.2570MC Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-531P 16.2570MC
Internal Part NumberEIS-SG-531P 16.2570MC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package35
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-531
PackagingTube
TypeXO (Standard)
Frequency16.257MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)23mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.539" L x 0.260" W (13.70mm x 6.60mm)
Height0.209" (5.30mm)
Package / Case8-DIP, 4 Leads (Half Size)
Current - Supply (Disable) (Max)12mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-531P 16.2570MC
Related LinksSG-531P , SG-531P 16.2570MC Datasheet, Epson Distributor
SG-531P 16.2570MC Details Description
Related parts for SG-531P 16.2570MC
IC MPU/RESET CIRC SOT23-8 datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC PWR MOD PLUG-N-DRIVE 600V 6A datasheet.pdf
MCU ARM 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CABLE 12COND 14AWG SLATE 500' datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V TO-204AE TO-3 datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN SODIMM datasheet.pdf
OSC XO 26.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf