Epson SG-531PH 32.0000MC:ROHS
SG-531PH 32.0000MC:ROHS picture photo
Mfg. Part Number
SG-531PH 32.0000MC:ROHS
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 32.000MHZ CMOS PC PIN
Datasheet Download
SG-531PH 32.0000MC:ROHS.pdf
Availability of SG-531PH 32.0000MC:ROHS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SG-531PH 32.0000MC:ROHS Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-531PH 32.0000MC:ROHS
Internal Part NumberEIS-SG-531PH 32.0000MC:ROHS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package35
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-531
PackagingTube
TypeXO (Standard)
Frequency32MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.539" L x 0.260" W (13.70mm x 6.60mm)
Height0.209" (5.30mm)
Package / Case8-DIP, 4 Leads (Half Size)
Current - Supply (Disable) (Max)20mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-531PH 32.0000MC:ROHS
Related LinksSG-531PH 32, SG-531PH 32.0000MC:ROHS Datasheet, Epson Distributor
SG-531PH 32.0000MC:ROHS Details Description
Related parts for SG-531PH 32.0000MC:ROHS
RES SMD 3.4K OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 3PF 10V 0201 datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO STR .100 60POS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 8A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
500 TB SOCKET OPEN RA datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf