Epson SG-531PH 32.0000MC
SG-531PH 32.0000MC picture photo
Mfg. Part Number
SG-531PH 32.0000MC
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 32.000MHZ CMOS PC PIN
Datasheet Download
SG-531PH 32.0000MC.pdf
Availability of SG-531PH 32.0000MC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SG-531PH 32.0000MC Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-531PH 32.0000MC
Internal Part NumberEIS-SG-531PH 32.0000MC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package35
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-531
PackagingTube
TypeXO (Standard)
Frequency32MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.539" L x 0.260" W (13.70mm x 6.60mm)
Height0.209" (5.30mm)
Package / Case8-DIP, 4 Leads (Half Size)
Current - Supply (Disable) (Max)20mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-531PH 32.0000MC
Related LinksSG-531PH , SG-531PH 32.0000MC Datasheet, Epson Distributor
SG-531PH 32.0000MC Details Description
Related parts for SG-531PH 32.0000MC
CONN HEADER .100 SNGL STR 17POS datasheet.pdf
CAP TOGGLE BAT BLACK datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 20V 10% RADIAL datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR UCC28810-001 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES 5.69K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 640V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
3.96 EP HDR ASSY 5P(GREEN) datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf