Epson SG-531PH 38.0000MC
SG-531PH 38.0000MC picture photo
Mfg. Part Number
SG-531PH 38.0000MC
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 38.000MHZ CMOS PC PIN
Datasheet Download
SG-531PH 38.0000MC.pdf
Availability of SG-531PH 38.0000MC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SG-531PH 38.0000MC Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-531PH 38.0000MC
Internal Part NumberEIS-SG-531PH 38.0000MC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package35
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-531
PackagingTube
TypeXO (Standard)
Frequency38MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.539" L x 0.260" W (13.70mm x 6.60mm)
Height0.209" (5.30mm)
Package / Case8-DIP, 4 Leads (Half Size)
Current - Supply (Disable) (Max)20mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-531PH 38.0000MC
Related LinksSG-531PH , SG-531PH 38.0000MC Datasheet, Epson Distributor
SG-531PH 38.0000MC Details Description
Related parts for SG-531PH 38.0000MC
MOSFET N-CH 1100V 25A SOT-227B datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES SMD 1.18K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
3IN NOM RIGID LGT DTY CASTER:ER datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 10 PG9 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT datasheet.pdf
IC MOTOR CTLR PAR/PWM SSOP16 datasheet.pdf
CAP POLYMER 120UF 20% 25V T/H datasheet.pdf