Epson SG-531PH 44.9000MC
SG-531PH 44.9000MC picture photo
Mfg. Part Number
SG-531PH 44.9000MC
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 44.90MHZ CMOS PC PIN
Datasheet Download
SG-531PH 44.9000MC.pdf
Availability of SG-531PH 44.9000MC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SG-531PH 44.9000MC Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-531PH 44.9000MC
Internal Part NumberEIS-SG-531PH 44.9000MC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package35
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-531
PackagingTube
TypeXO (Standard)
Frequency44.9MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.539" L x 0.260" W (13.70mm x 6.60mm)
Height0.209" (5.30mm)
Package / Case8-DIP, 4 Leads (Half Size)
Current - Supply (Disable) (Max)20mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-531PH 44.9000MC
Related LinksSG-531PH , SG-531PH 44.9000MC Datasheet, Epson Distributor
SG-531PH 44.9000MC Details Description
Related parts for SG-531PH 44.9000MC
IC DAC 10BIT QUAD W/BUFF 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
PHOTOELECTRIC SENSOR datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 75PF 50V T2H 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS INLINE PIN datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf