Epson SG-615P 11.0000MC0
SG-615P 11.0000MC0 picture photo
Mfg. Part Number
SG-615P 11.0000MC0
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 11.000MHZ CMOS TTL SMD
Datasheet Download
SG-615P 11.0000MC0.pdf
Availability of SG-615P 11.0000MC0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SG-615P 11.0000MC0 Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-615P 11.0000MC0
Internal Part NumberEIS-SG-615P 11.0000MC0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-615
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency11MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)23mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.551" L x 0.341" W (14.00mm x 8.65mm)
Height0.185" (4.70mm)
Package / Case4-SOJ, 5.08mm pitch
Current - Supply (Disable) (Max)12mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-615P 11.0000MC0
Related LinksSG-615P 1, SG-615P 11.0000MC0 Datasheet, Epson Distributor
SG-615P 11.0000MC0 Details Description
Related parts for SG-615P 11.0000MC0
JUMPER-H1500TR/A2015Y/X 12" datasheet.pdf
SWITCH DIP 10POS HALF PITCH SMD datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MULTIVIB MONO DUAL HS 16TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 23A TO-247 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 43K OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 28POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 12VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 12pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD datasheet.pdf
TERM RCPT .250 FAST PCB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf