Epson SG-615P 11.2896MC0: ROHS
SG-615P 11.2896MC0: ROHS picture photo
Mfg. Part Number
SG-615P 11.2896MC0: ROHS
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 11.2896MHZ CMOS, TTL SMD
Datasheet Download
SG-615P 11.2896MC0: ROHS.pdf
Availability of SG-615P 11.2896MC0: ROHS
QUANTITY
SG-615P 11.2896MC0: ROHS Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-615P 11.2896MC0: ROHS
Internal Part NumberEIS-SG-615P 11.2896MC0: ROHS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-615
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency11.2896MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)23mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.551" L x 0.341" W (14.00mm x 8.65mm)
Height0.185" (4.70mm)
Package / Case4-SOJ
Current - Supply (Disable) (Max)12mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-615P 11.2896MC0: ROHS
Related LinksSG-615P 11.2, SG-615P 11.2896MC0: ROHS Datasheet, Epson Distributor
SG-615P 11.2896MC0: ROHS Details Description
Related parts for SG-615P 11.2896MC0: ROHS
LED 7-SEG 2DIGIT CA RED NODP .3" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 290MHZ 8MSOP datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.43M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 542 OHM 0.01% 0.15W 0603 datasheet.pdf
RACK AND PANEL CONNECTOR datasheet.pdf
CABLE 4COND 4AWG BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156" datasheet.pdf