Epson SG-615P 18.0000MC0
SG-615P 18.0000MC0 picture photo
Mfg. Part Number
SG-615P 18.0000MC0
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 18.000MHZ CMOS TTL SMD
Datasheet Download
SG-615P 18.0000MC0.pdf
Availability of SG-615P 18.0000MC0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SG-615P 18.0000MC0 Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-615P 18.0000MC0
Internal Part NumberEIS-SG-615P 18.0000MC0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-615
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency18MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)23mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.551" L x 0.341" W (14.00mm x 8.65mm)
Height0.185" (4.70mm)
Package / Case4-SOJ, 5.08mm pitch
Current - Supply (Disable) (Max)12mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-615P 18.0000MC0
Related LinksSG-615P 1, SG-615P 18.0000MC0 Datasheet, Epson Distributor
SG-615P 18.0000MC0 Details Description
Related parts for SG-615P 18.0000MC0
FIXED IND 2.2UH 2.4A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 6A TO220 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 230MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
MINI ENCLOSED SAFETY LIMIT SW datasheet.pdf
BCF 3.81/15/180LR SN OR BX datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 35MA 46 OHM SMD datasheet.pdf