Epson SG-615P 18.8696MC0:ROHS
SG-615P 18.8696MC0:ROHS picture photo
Mfg. Part Number
SG-615P 18.8696MC0:ROHS
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 18.8696MHZ CMOS TTL SMD
Datasheet Download
SG-615P 18.8696MC0:ROHS.pdf
Availability of SG-615P 18.8696MC0:ROHS
QUANTITY
SG-615P 18.8696MC0:ROHS Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-615P 18.8696MC0:ROHS
Internal Part NumberEIS-SG-615P 18.8696MC0:ROHS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSPXO and VCXO
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-615
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency18.8696MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)23mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.551" L x 0.341" W (14.00mm x 8.65mm)
Height0.185" (4.70mm)
Package / Case4-SOJ, 5.08mm pitch
Current - Supply (Disable) (Max)12mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-615P 18.8696MC0:ROHS
Related LinksSG-615P 18., SG-615P 18.8696MC0:ROHS Datasheet, Epson Distributor
SG-615P 18.8696MC0:ROHS Details Description
Related parts for SG-615P 18.8696MC0:ROHS
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 3.1V ODRN 5VSOF datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.018DIA GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 65MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 750UH 3A 160 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.024UF RADIAL datasheet.pdf