Epson SG-615P 7.3728MC0:ROHS
SG-615P 7.3728MC0:ROHS picture photo
Mfg. Part Number
SG-615P 7.3728MC0:ROHS
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 7.3728MHZ CMOS TTL SMD
Datasheet Download
SG-615P 7.3728MC0:ROHS.pdf
Availability of SG-615P 7.3728MC0:ROHS
QUANTITY
SG-615P 7.3728MC0:ROHS Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-615P 7.3728MC0:ROHS
Internal Part NumberEIS-SG-615P 7.3728MC0:ROHS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSPXO and VCXO
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-615
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency7.3728MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)23mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.551" L x 0.341" W (14.00mm x 8.65mm)
Height0.185" (4.70mm)
Package / Case4-SOJ, 5.08mm pitch
Current - Supply (Disable) (Max)12mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-615P 7.3728MC0:ROHS
Related LinksSG-615P 7.3, SG-615P 7.3728MC0:ROHS Datasheet, Epson Distributor
SG-615P 7.3728MC0:ROHS Details Description
Related parts for SG-615P 7.3728MC0:ROHS
MOSFET N-CH 200V 18A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE MODULE 200V 800A DO200AA datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
FUSE LINK 500V GL NH 40A SIZE1 datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONTROLLER PLC_2CH-V2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf