Epson SG-615PH 38.0000MC0
SG-615PH 38.0000MC0 picture photo
Mfg. Part Number
SG-615PH 38.0000MC0
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 38.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
SG-615PH 38.0000MC0.pdf
Availability of SG-615PH 38.0000MC0
QUANTITY
SG-615PH 38.0000MC0 Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-615PH 38.0000MC0
Internal Part NumberEIS-SG-615PH 38.0000MC0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-615
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency38MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.551" L x 0.341" W (14.00mm x 8.65mm)
Height0.185" (4.70mm)
Package / Case4-SOJ, 5.08mm pitch
Current - Supply (Disable) (Max)20mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-615PH 38.0000MC0
Related LinksSG-615PH , SG-615PH 38.0000MC0 Datasheet, Epson Distributor
SG-615PH 38.0000MC0 Details Description
Related parts for SG-615PH 38.0000MC0
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
GUIDE RECEPTACLE MODULE-12MM datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 1.78M OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SGE1510-4-0150L-00100MQD datasheet.pdf
RF MODULE ZM5304 W/ ANTENNA datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 35A datasheet.pdf
DC/DC CONV POWER MOD DIN 15W datasheet.pdf