| Internal Part Number | EIS-SG-615PTJ 28.6360MC0 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Crystals and Oscillators | |
| Family | Oscillators | |
| Series | SG-615 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | XO (Standard) | |
| Frequency | 28.636MHz | |
| Function | Tri-State (Output Enable) | |
| Output | TTL | |
| Voltage - Supply | 5V | |
| Frequency Stability | ±100ppm | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C | |
| Current - Supply (Max) | 35mA | |
| Ratings | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Size / Dimension | 0.551" L x 0.341" W (14.00mm x 8.65mm) | |
| Height | 0.185" (4.70mm) | |
| Package / Case | 4-SOJ, 5.08mm pitch | |
| Current - Supply (Disable) (Max) | 28mA | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | SG-615PTJ 28.6360MC0 | |
| Related Links | SG-615PTJ , SG-615PTJ 28.6360MC0 Datasheet, Epson Distributor | |
 | 43418 | TWEEZER FLAT BLUNT 66 5.71" | datasheet.pdf | |