Epson SG-636PCE 10.0000MC3: ROHS
SG-636PCE 10.0000MC3: ROHS picture photo
Mfg. Part Number
SG-636PCE 10.0000MC3: ROHS
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 10.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
SG-636PCE 10.0000MC3: ROHS.pdf
Availability of SG-636PCE 10.0000MC3: ROHS
QUANTITY
SG-636PCE 10.0000MC3: ROHS Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-636PCE 10.0000MC3: ROHS
Internal Part NumberEIS-SG-636PCE 10.0000MC3: ROHS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-636
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency10MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)9mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.413" L x 0.197" W (10.50mm x 5.00mm)
Height0.106" (2.70mm)
Package / Case4-SOJ
Current - Supply (Disable) (Max)5mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-636PCE 10.0000MC3: ROHS
Related LinksSG-636PCE 10., SG-636PCE 10.0000MC3: ROHS Datasheet, Epson Distributor
SG-636PCE 10.0000MC3: ROHS Details Description
Related parts for SG-636PCE 10.0000MC3: ROHS
IC LATCH OCT D-TYPE 3-ST 20-SOL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
LED ASSY VERT 5MM GRN 565NM datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 24SIP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 35V 2915 datasheet.pdf
BNC BRDCST CBL PLUG CRIMP R/A datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf