Epson SG-636PCE 16.0000MC0
SG-636PCE 16.0000MC0 picture photo
Mfg. Part Number
SG-636PCE 16.0000MC0
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 16.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
SG-636PCE 16.0000MC0.pdf
Availability of SG-636PCE 16.0000MC0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SG-636PCE 16.0000MC0 Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-636PCE 16.0000MC0
Internal Part NumberEIS-SG-636PCE 16.0000MC0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-636
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency16MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)9mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.413" L x 0.197" W (10.50mm x 5.00mm)
Height0.106" (2.70mm)
Package / Case4-SOJ, 5.08mm pitch
Current - Supply (Disable) (Max)5mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-636PCE 16.0000MC0
Related LinksSG-636PCE , SG-636PCE 16.0000MC0 Datasheet, Epson Distributor
SG-636PCE 16.0000MC0 Details Description
Related parts for SG-636PCE 16.0000MC0
IC OPAMP GP 8SO datasheet.pdf
RES SMD 32.4 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
7M SEP PNP W/ALARM VERT datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FERRITES datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT SKT datasheet.pdf