Epson SG-636PCE 16.0000MC3: ROHS
SG-636PCE 16.0000MC3: ROHS picture photo
Mfg. Part Number
SG-636PCE 16.0000MC3: ROHS
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 16.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
SG-636PCE 16.0000MC3: ROHS.pdf
Availability of SG-636PCE 16.0000MC3: ROHS
QUANTITY
SG-636PCE 16.0000MC3: ROHS Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-636PCE 16.0000MC3: ROHS
Internal Part NumberEIS-SG-636PCE 16.0000MC3: ROHS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-636
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency16MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)9mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.413" L x 0.197" W (10.50mm x 5.00mm)
Height0.106" (2.70mm)
Package / Case4-SOJ
Current - Supply (Disable) (Max)5mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-636PCE 16.0000MC3: ROHS
Related LinksSG-636PCE 16., SG-636PCE 16.0000MC3: ROHS Datasheet, Epson Distributor
SG-636PCE 16.0000MC3: ROHS Details Description
Related parts for SG-636PCE 16.0000MC3: ROHS
MARKER WIRE MULTICARD WHT 1=80PC datasheet.pdf
TVS DIODE 216VWM 348VC AXIAL datasheet.pdf
EMITTER VISIBLE 730NM 600MA SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
TBL WRKBNCH RUN VINYL GRY 50'X2' datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf