Epson SG-636PCE 16.6666MC3: ROHS
SG-636PCE 16.6666MC3: ROHS picture photo
Mfg. Part Number
SG-636PCE 16.6666MC3: ROHS
Brief Description
OSC XO 16.6666MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
SG-636PCE 16.6666MC3: ROHS.pdf
Availability of SG-636PCE 16.6666MC3: ROHS
QUANTITY
SG-636PCE 16.6666MC3: ROHS Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-636PCE 16.6666MC3: ROHS
Internal Part NumberEIS-SG-636PCE 16.6666MC3: ROHS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyOscillators
SeriesSG-636
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency16.6666MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)9mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.413" L x 0.197" W (10.50mm x 5.00mm)
Height0.106" (2.70mm)
Package / Case4-SOJ
Current - Supply (Disable) (Max)5mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-636PCE 16.6666MC3: ROHS
Related LinksSG-636PCE 16., SG-636PCE 16.6666MC3: ROHS Datasheet, Epson Distributor
SG-636PCE 16.6666MC3: ROHS Details Description
Related parts for SG-636PCE 16.6666MC3: ROHS
POT 20K OHM 1/20W LINEAR datasheet.pdf
CAP CER 33PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS PIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS T/H datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 1W MELF DO213AB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 2.7UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf