Epson SG-636PCE 18.0000MC0
SG-636PCE 18.0000MC0 picture photo
Mfg. Part Number
SG-636PCE 18.0000MC0
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 18.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
SG-636PCE 18.0000MC0.pdf
Availability of SG-636PCE 18.0000MC0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SG-636PCE 18.0000MC0 Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-636PCE 18.0000MC0
Internal Part NumberEIS-SG-636PCE 18.0000MC0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-636
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency18MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)9mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.413" L x 0.197" W (10.50mm x 5.00mm)
Height0.106" (2.70mm)
Package / Case4-SOJ, 5.08mm pitch
Current - Supply (Disable) (Max)5mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-636PCE 18.0000MC0
Related LinksSG-636PCE , SG-636PCE 18.0000MC0 Datasheet, Epson Distributor
SG-636PCE 18.0000MC0 Details Description
Related parts for SG-636PCE 18.0000MC0
TERM SOLDER TURRET .186" .113"L datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 R/A datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV X7R 0805 datasheet.pdf
FUSE 200A 415V TYPE J BS88 datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C ANGLED SHLD datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK BREAK 7POS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 8.06 OHM 1% 10W datasheet.pdf