Epson SG-636PCE 19.6608MC0
SG-636PCE 19.6608MC0 picture photo
Mfg. Part Number
SG-636PCE 19.6608MC0
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 19.6608MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
SG-636PCE 19.6608MC0.pdf
Availability of SG-636PCE 19.6608MC0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SG-636PCE 19.6608MC0 Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-636PCE 19.6608MC0
Internal Part NumberEIS-SG-636PCE 19.6608MC0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-636
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency19.6608MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)9mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.413" L x 0.197" W (10.50mm x 5.00mm)
Height0.106" (2.70mm)
Package / Case4-SOJ, 5.08mm pitch
Current - Supply (Disable) (Max)5mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-636PCE 19.6608MC0
Related LinksSG-636PCE , SG-636PCE 19.6608MC0 Datasheet, Epson Distributor
SG-636PCE 19.6608MC0 Details Description
Related parts for SG-636PCE 19.6608MC0
CONN HEADER 12POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 390MA 940 MOHM TH datasheet.pdf
EMITTER IR 850NM 1A MODULE datasheet.pdf
CAP MICA 110PF 2% 1KV 2220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY FIBER OPTIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf