Epson SG-636PCE 2.4576MC0
SG-636PCE 2.4576MC0 picture photo
Mfg. Part Number
SG-636PCE 2.4576MC0
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 2.4576MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
SG-636PCE 2.4576MC0.pdf
Availability of SG-636PCE 2.4576MC0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SG-636PCE 2.4576MC0 Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-636PCE 2.4576MC0
Internal Part NumberEIS-SG-636PCE 2.4576MC0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-636
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency2.4576MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)9mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.413" L x 0.197" W (10.50mm x 5.00mm)
Height0.106" (2.70mm)
Package / Case4-SOJ, 5.08mm pitch
Current - Supply (Disable) (Max)5mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-636PCE 2.4576MC0
Related LinksSG-636PCE, SG-636PCE 2.4576MC0 Datasheet, Epson Distributor
SG-636PCE 2.4576MC0 Details Description
Related parts for SG-636PCE 2.4576MC0
CONN HEADER 6POS R/A W/CLIP SMD datasheet.pdf
RES 1 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 350MA 680 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1.5A DO204AC datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC DO214AA datasheet.pdf
CONN SOCKET DIN 32POS R/A GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf