Epson SG-636PCE 20.4800MC0
SG-636PCE 20.4800MC0 picture photo
Mfg. Part Number
SG-636PCE 20.4800MC0
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 20.48MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
SG-636PCE 20.4800MC0.pdf
Availability of SG-636PCE 20.4800MC0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SG-636PCE 20.4800MC0 Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-636PCE 20.4800MC0
Internal Part NumberEIS-SG-636PCE 20.4800MC0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-636
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency20.48MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)9mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.413" L x 0.197" W (10.50mm x 5.00mm)
Height0.106" (2.70mm)
Package / Case4-SOJ, 5.08mm pitch
Current - Supply (Disable) (Max)5mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-636PCE 20.4800MC0
Related LinksSG-636PCE , SG-636PCE 20.4800MC0 Datasheet, Epson Distributor
SG-636PCE 20.4800MC0 Details Description
Related parts for SG-636PCE 20.4800MC0
MOSFET N-CH 450V 9.5A TO-247AC datasheet.pdf
IC XLATOR DUAL TO LVECL 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 500V NP0 1808 datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IGBT 600V 20A 62W DPAK datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 200A TO-220 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 6.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
SENSOR TRANS TRANSM OPTOSCHMITT datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN M8 MALE 4POS datasheet.pdf