Epson SG-636PCE 22.1180MC0
SG-636PCE 22.1180MC0 picture photo
Mfg. Part Number
SG-636PCE 22.1180MC0
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 22.118MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
SG-636PCE 22.1180MC0.pdf
Availability of SG-636PCE 22.1180MC0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SG-636PCE 22.1180MC0 Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-636PCE 22.1180MC0
Internal Part NumberEIS-SG-636PCE 22.1180MC0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-636
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency22.118MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)9mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.413" L x 0.197" W (10.50mm x 5.00mm)
Height0.106" (2.70mm)
Package / Case4-SOJ, 5.08mm pitch
Current - Supply (Disable) (Max)5mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-636PCE 22.1180MC0
Related LinksSG-636PCE , SG-636PCE 22.1180MC0 Datasheet, Epson Distributor
SG-636PCE 22.1180MC0 Details Description
Related parts for SG-636PCE 22.1180MC0
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Screw, Rivet, Stud datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 24V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2.7K OHM 8SIP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 500V NP0 1812 datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX9244 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64VFBGA datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK 04CKT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IND METAL PNL 5MM GRN DIFF 6" datasheet.pdf