Epson SG-636PCE 25.0000MC0
SG-636PCE 25.0000MC0 picture photo
Mfg. Part Number
SG-636PCE 25.0000MC0
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 25.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
SG-636PCE 25.0000MC0.pdf
Availability of SG-636PCE 25.0000MC0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SG-636PCE 25.0000MC0 Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-636PCE 25.0000MC0
Internal Part NumberEIS-SG-636PCE 25.0000MC0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-636
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency25MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)9mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.413" L x 0.197" W (10.50mm x 5.00mm)
Height0.106" (2.70mm)
Package / Case4-SOJ, 5.08mm pitch
Current - Supply (Disable) (Max)5mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-636PCE 25.0000MC0
Related LinksSG-636PCE , SG-636PCE 25.0000MC0 Datasheet, Epson Distributor
SG-636PCE 25.0000MC0 Details Description
Related parts for SG-636PCE 25.0000MC0
RES 1K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .100 DL R/A AU datasheet.pdf
CONN STACKER .156" 22POS SGL TIN datasheet.pdf
TOOL HAND PRO-CRIMPER III W/DIE datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4SOP datasheet.pdf
IC CPLD 96MC 7.5NS 128TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 185MA 2.8 OHM datasheet.pdf
LED GREEN 4MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .156" datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf