Epson SG-636PCE 3.0720MC0
SG-636PCE 3.0720MC0 picture photo
Mfg. Part Number
SG-636PCE 3.0720MC0
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 3.072MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
SG-636PCE 3.0720MC0.pdf
Availability of SG-636PCE 3.0720MC0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SG-636PCE 3.0720MC0 Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-636PCE 3.0720MC0
Internal Part NumberEIS-SG-636PCE 3.0720MC0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-636
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency3.072MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)9mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.413" L x 0.197" W (10.50mm x 5.00mm)
Height0.106" (2.70mm)
Package / Case4-SOJ, 5.08mm pitch
Current - Supply (Disable) (Max)5mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-636PCE 3.0720MC0
Related LinksSG-636PCE, SG-636PCE 3.0720MC0 Datasheet, Epson Distributor
SG-636PCE 3.0720MC0 Details Description
Related parts for SG-636PCE 3.0720MC0
CONN HEADER RT/A 10POS .100 TIN datasheet.pdf
CBL RIBN 32COND 0.100 GRAY 100' datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 7.5NS 119BGA datasheet.pdf
CAP CER 9PF 25V R2H 0201 datasheet.pdf
VARISTOR 198V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf