Epson SG-636PCE 36.0000MC0:ROHS
SG-636PCE 36.0000MC0:ROHS picture photo
Mfg. Part Number
SG-636PCE 36.0000MC0:ROHS
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 36.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
SG-636PCE 36.0000MC0:ROHS.pdf
Availability of SG-636PCE 36.0000MC0:ROHS
QUANTITY
SG-636PCE 36.0000MC0:ROHS Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-636PCE 36.0000MC0:ROHS
Internal Part NumberEIS-SG-636PCE 36.0000MC0:ROHS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSPXO and VCXO
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-636
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency36MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)9mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.413" L x 0.197" W (10.50mm x 5.00mm)
Height0.106" (2.70mm)
Package / Case4-SOJ, 5.08mm pitch
Current - Supply (Disable) (Max)5mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-636PCE 36.0000MC0:ROHS
Related LinksSG-636PCE 36, SG-636PCE 36.0000MC0:ROHS Datasheet, Epson Distributor
SG-636PCE 36.0000MC0:ROHS Details Description
Related parts for SG-636PCE 36.0000MC0:ROHS
CARD EDGE CONN 86POS .156 X .140 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 3.2VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
VARISTOR 42V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
PGA SOLDER TAIL 1.27MM datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 1.7A 100 MOHM TH datasheet.pdf