Epson SG-636PCE 38.0000MC0
SG-636PCE 38.0000MC0 picture photo
Mfg. Part Number
SG-636PCE 38.0000MC0
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 38.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
SG-636PCE 38.0000MC0.pdf
Availability of SG-636PCE 38.0000MC0
QUANTITY
SG-636PCE 38.0000MC0 Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-636PCE 38.0000MC0
Internal Part NumberEIS-SG-636PCE 38.0000MC0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-636
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency38MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)9mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.413" L x 0.197" W (10.50mm x 5.00mm)
Height0.106" (2.70mm)
Package / Case4-SOJ, 5.08mm pitch
Current - Supply (Disable) (Max)5mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-636PCE 38.0000MC0
Related LinksSG-636PCE , SG-636PCE 38.0000MC0 Datasheet, Epson Distributor
SG-636PCE 38.0000MC0 Details Description
Related parts for SG-636PCE 38.0000MC0
CONN STACKING 2.8MM-3.3MM 16POS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1K OHM 5% 50W datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
INDICATOR NEON GREEN PANEL MNT datasheet.pdf
RES 2.21M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
UNIV 24VDC MAT CONT NEMA BOX datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 30W datasheet.pdf