Epson SG-636PCE 4.0960MC3: ROHS
SG-636PCE 4.0960MC3: ROHS picture photo
Mfg. Part Number
SG-636PCE 4.0960MC3: ROHS
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 4.096MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
SG-636PCE 4.0960MC3: ROHS.pdf
Availability of SG-636PCE 4.0960MC3: ROHS
QUANTITY
SG-636PCE 4.0960MC3: ROHS Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-636PCE 4.0960MC3: ROHS
Internal Part NumberEIS-SG-636PCE 4.0960MC3: ROHS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-636
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency4.096MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)9mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.413" L x 0.197" W (10.50mm x 5.00mm)
Height0.106" (2.70mm)
Package / Case4-SOJ
Current - Supply (Disable) (Max)5mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-636PCE 4.0960MC3: ROHS
Related LinksSG-636PCE 4., SG-636PCE 4.0960MC3: ROHS Datasheet, Epson Distributor
SG-636PCE 4.0960MC3: ROHS Details Description
Related parts for SG-636PCE 4.0960MC3: ROHS
CONN HEADER .100 SINGL STR 14POS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 256HQFP datasheet.pdf
SWITCH KNOB FLUTED 1.30" W/SKIRT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
TRANS NPN 450V 5A TO-220FP datasheet.pdf
FUSE 630A 690V 1KN/80 AR UC datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 180MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RIVET SNAP 0.252" NYLON WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf