Epson SG-636PCE 8.3125MC0: ROHS
SG-636PCE 8.3125MC0: ROHS picture photo
Mfg. Part Number
SG-636PCE 8.3125MC0: ROHS
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 8.3125MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
SG-636PCE 8.3125MC0: ROHS.pdf
Availability of SG-636PCE 8.3125MC0: ROHS
QUANTITY
SG-636PCE 8.3125MC0: ROHS Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-636PCE 8.3125MC0: ROHS
Internal Part NumberEIS-SG-636PCE 8.3125MC0: ROHS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-636
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency8.3125MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)9mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.413" L x 0.197" W (10.50mm x 5.00mm)
Height0.106" (2.70mm)
Package / Case4-SOJ
Current - Supply (Disable) (Max)5mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-636PCE 8.3125MC0: ROHS
Related LinksSG-636PCE 8., SG-636PCE 8.3125MC0: ROHS Datasheet, Epson Distributor
SG-636PCE 8.3125MC0: ROHS Details Description
Related parts for SG-636PCE 8.3125MC0: ROHS
RES SMD 698K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
POWER ENTRY MOD W FILTER 1A datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 27A SOT-227B datasheet.pdf
HDM BP GP B ST2.0 30 SAU datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 209VC DO214AC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf