Epson SG-636PCW 48.0000MC0: ROHS
SG-636PCW 48.0000MC0: ROHS picture photo
Mfg. Part Number
SG-636PCW 48.0000MC0: ROHS
Brief Description
OSC XO 48.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
SG-636PCW 48.0000MC0: ROHS.pdf
Availability of SG-636PCW 48.0000MC0: ROHS
QUANTITY
SG-636PCW 48.0000MC0: ROHS Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-636PCW 48.0000MC0: ROHS
Internal Part NumberEIS-SG-636PCW 48.0000MC0: ROHS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-636
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency48MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)28mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.413" L x 0.197" W (10.50mm x 5.00mm)
Height0.106" (2.70mm)
Package / Case4-SOJ
Current - Supply (Disable) (Max)16mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-636PCW 48.0000MC0: ROHS
Related LinksSG-636PCW 48., SG-636PCW 48.0000MC0: ROHS Datasheet, Epson Distributor
SG-636PCW 48.0000MC0: ROHS Details Description
Related parts for SG-636PCW 48.0000MC0: ROHS
TERM BLOCK HDR 5POS 135DEG 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK 10POS TOP ENTRY 5MM datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 9-27V 2.3A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 16pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
SYSTEM CABLE datasheet.pdf
PTC HEATER ELEMENTS FOR 230 V datasheet.pdf
OSC VCTCXO 12.288MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
RES 1.33M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf