Epson SG-636PCW 48.0000MC3: ROHS
SG-636PCW 48.0000MC3: ROHS picture photo
Mfg. Part Number
SG-636PCW 48.0000MC3: ROHS
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 48.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
SG-636PCW 48.0000MC3: ROHS.pdf
Availability of SG-636PCW 48.0000MC3: ROHS
QUANTITY
SG-636PCW 48.0000MC3: ROHS Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-636PCW 48.0000MC3: ROHS
Internal Part NumberEIS-SG-636PCW 48.0000MC3: ROHS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-636
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency48MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)28mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.413" L x 0.197" W (10.50mm x 5.00mm)
Height0.106" (2.70mm)
Package / Case4-SOJ
Current - Supply (Disable) (Max)16mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-636PCW 48.0000MC3: ROHS
Related LinksSG-636PCW 48., SG-636PCW 48.0000MC3: ROHS Datasheet, Epson Distributor
SG-636PCW 48.0000MC3: ROHS Details Description
Related parts for SG-636PCW 48.0000MC3: ROHS
DIODE GEN PURP 100V 2A SMA datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 6-SMD datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 4POS VERT SMD datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE 400A 690V 1/110 AR UC datasheet.pdf
CONN PLUG ADAPTOR 14POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 0.015 OHM 1% 2W STRIP datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
6 POS MICRO MNL, SIDE LATCH, B datasheet.pdf