Epson SG-636PTF 16.0000MC3: ROHS
SG-636PTF 16.0000MC3: ROHS picture photo
Mfg. Part Number
SG-636PTF 16.0000MC3: ROHS
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 16.000MHZ CMOS, TTL SMD
Datasheet Download
SG-636PTF 16.0000MC3: ROHS.pdf
Availability of SG-636PTF 16.0000MC3: ROHS
QUANTITY
SG-636PTF 16.0000MC3: ROHS Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-636PTF 16.0000MC3: ROHS
Internal Part NumberEIS-SG-636PTF 16.0000MC3: ROHS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-636
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency16MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability-
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)17mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.413" L x 0.197" W (10.50mm x 5.00mm)
Height0.106" (2.70mm)
Package / Case4-SOJ
Current - Supply (Disable) (Max)10mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-636PTF 16.0000MC3: ROHS
Related LinksSG-636PTF 16., SG-636PTF 16.0000MC3: ROHS Datasheet, Epson Distributor
SG-636PTF 16.0000MC3: ROHS Details Description
Related parts for SG-636PTF 16.0000MC3: ROHS
CAP FILM 6800PF 5% 50VDC 1206 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 130VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT ROMLESS 120TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 48LFCSP datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 16V 20% 2824 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 6A 125V datasheet.pdf