Epson SG-636PTF 16.3840MC3: ROHS
SG-636PTF 16.3840MC3: ROHS picture photo
Mfg. Part Number
SG-636PTF 16.3840MC3: ROHS
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 16.384MHZ CMOS, TTL SMD
Datasheet Download
SG-636PTF 16.3840MC3: ROHS.pdf
Availability of SG-636PTF 16.3840MC3: ROHS
QUANTITY
SG-636PTF 16.3840MC3: ROHS Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-636PTF 16.3840MC3: ROHS
Internal Part NumberEIS-SG-636PTF 16.3840MC3: ROHS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-636
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency16.384MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability-
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)17mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.413" L x 0.197" W (10.50mm x 5.00mm)
Height0.106" (2.70mm)
Package / Case4-SOJ
Current - Supply (Disable) (Max)10mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-636PTF 16.3840MC3: ROHS
Related LinksSG-636PTF 16., SG-636PTF 16.3840MC3: ROHS Datasheet, Epson Distributor
SG-636PTF 16.3840MC3: ROHS Details Description
Related parts for SG-636PTF 16.3840MC3: ROHS
TAG MARKER SF6 21" 160/BX datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 44POS SNGL GOLD datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 1% 20W D2PAK datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 10.16MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CAP SWITCH BLACK/FROST POWER datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 400V 10A KBU datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 634K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf