Epson SG-636PTF 7.3728MC3: ROHS
SG-636PTF 7.3728MC3: ROHS picture photo
Mfg. Part Number
SG-636PTF 7.3728MC3: ROHS
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 7.3728MHZ CMOS, TTL SMD
Datasheet Download
SG-636PTF 7.3728MC3: ROHS.pdf
Availability of SG-636PTF 7.3728MC3: ROHS
QUANTITY
SG-636PTF 7.3728MC3: ROHS Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-636PTF 7.3728MC3: ROHS
Internal Part NumberEIS-SG-636PTF 7.3728MC3: ROHS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-636
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency7.3728MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability-
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)17mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.413" L x 0.197" W (10.50mm x 5.00mm)
Height0.106" (2.70mm)
Package / Case4-SOJ
Current - Supply (Disable) (Max)10mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-636PTF 7.3728MC3: ROHS
Related LinksSG-636PTF 7., SG-636PTF 7.3728MC3: ROHS Datasheet, Epson Distributor
SG-636PTF 7.3728MC3: ROHS Details Description
Related parts for SG-636PTF 7.3728MC3: ROHS
CAP POLYMER 270UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
PANEL ALUMINUM 19" WHITE TEXTURE datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
23 CIR MTA-100 CONN GREN LF datasheet.pdf
CUTTER SIDE TAPERED FLUSH 5.12" datasheet.pdf
CAP CER 20PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
RES 3.28K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
MULTI-FINISHING WHEEL 8" 2S MED datasheet.pdf