Epson SG-8003CA-PEB
SG-8003CA-PEB picture photo
Mfg. Part Number
SG-8003CA-PEB
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC CMOS PROG 1.8V OE SMD
Datasheet Download
SG-8003CA-PEB.pdf
Availability of SG-8003CA-PEB
QUANTITY
SG-8003CA-PEB Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-8003CA-PEB
Internal Part NumberEIS-SG-8003CA-PEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSPXO and VCXO
Featured ProductSG-8003 Series Programmable Oscillators
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSG-8003
PackagingTube
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 166MHz
FunctionEnable/Disable
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)10mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.055" (1.40mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)8mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-8003CA-PEB
Related LinksSG-800, SG-8003CA-PEB Datasheet, Epson Distributor
SG-8003CA-PEB Details Description
Related parts for SG-8003CA-PEB
RES SMD 1.1K OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
TERM BINDINGPOST RIVET 8-32THR datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
TEMPERATURE SENSOR datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT BWR 16POS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 46.4 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 5% 800VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf