Panduit SG100M-C0
SG100M-C0 picture photo
Mfg. Part Number
SG100M-C0
Manufacturer
Product Category
Cable Ties and Cable Lacing
Brief Description
CABLE TIE MINI BLK 4.2"
Datasheet Download
SG100M-C0.pdf
Availability of SG100M-C0
QUANTITY
SG100M-C0 Order Process
Ship out your order
Specifications of SG100M-C0
Internal Part NumberEIS-SG100M-C0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCable Ties
Standard Package100
Category Cables, Wires - Management
FamilyCable Ties and Cable Lacing
SeriesSuper-Grip®
Packaging100 per Pkg
Wire/Cable Tie TypeStandard, Locking
Bundle Diameter1.00" (25.40mm)
Length0.350' (106.68mm, 4.20")
Width0.118" (3.00mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Tensile Strength18 lbs (8.2 kg)
FeaturesWeather Resistant
MaterialPolyamide (PA), Nylon
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG100M-C0
Related LinksSG10, SG100M-C0 Datasheet, Panduit Distributor
SG100M-C0 Details Description
Related parts for SG100M-C0
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 5W datasheet.pdf
RES SMD 76.8K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 20POS 5A datasheet.pdf
CONN RCPT 17 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC 16-CHAN RECORD MUX 144-LQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MIMI PV datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf