Nearson Inc. SG101N-915
SG101N-915 picture photo
Mfg. Part Number
SG101N-915
Manufacturer
Product Category
RF Antennas
Brief Description
ANTENNA OUTDR OMNIDIR 915MHZ STR
Datasheet Download
SG101N-915.pdf
Availability of SG101N-915
QUANTITY
SG101N-915 Order Process
Ship out your order
Specifications of SG101N-915
Internal Part NumberEIS-SG101N-915
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Antennas
Series-
Packaging*
Frequency GroupUHF (300 MHz ~ 1 GHz)
Frequency (Center/Band)915MHz
Frequency Range902MHz ~ 928MHz
Antenna TypeWhip, Straight
Number of Bands1
VSWR2
Return Loss-
Gain5dBi
Power - Max-
Features-
TerminationConnector, N
Ingress Protection-
Mounting TypeBracket Mount
Height (Max)-
Applications-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG101N-915
Related LinksSG101, SG101N-915 Datasheet, Nearson Inc. Distributor
SG101N-915 Details Description
Related parts for SG101N-915
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 1.5KV X7R 1808 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 50A PPAK SO-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 48POS 4ROW GOLD datasheet.pdf
HEATSINK STAR LED 45MM BLK datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
MCU 16BIT 1MB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CONN INSERT 8POS PIN D-CODE M12 datasheet.pdf