Amphenol Industrial SG3100E-28-72P
SG3100E-28-72P picture photo
Mfg. Part Number
SG3100E-28-72P
Brief Description
CONN RCPT 3POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
SG3100E-28-72P.pdf
Availability of SG3100E-28-72P
QUANTITY
SG3100E-28-72P Order Process
Ship out your order
Specifications of SG3100E-28-72P
Internal Part NumberEIS-SG3100E-28-72P
FamilyCircular Connectors
SeriesSG, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions3 (Coax)
Shell Size - Insert28-72
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG3100E-28-72P
Related LinksSG3100E, SG3100E-28-72P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SG3100E-28-72P Details Description
Related parts for SG3100E-28-72P
CONN EDGECARD EXTEND 30POS 0.156 datasheet.pdf
CAP ALUM 1.5UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 11.3 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 5% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MCX BH JCK-AMC PLG RG-178 300MM datasheet.pdf
RES SMD 40K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BREAK OFF TOOLING 63164K2 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V datasheet.pdf