Amphenol Industrial SG3102E-36-52S
SG3102E-36-52S picture photo
Mfg. Part Number
SG3102E-36-52S
Brief Description
CONN RCPT 52POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
SG3102E-36-52S.pdf
Availability of SG3102E-36-52S
QUANTITY
SG3102E-36-52S Order Process
Ship out your order
Specifications of SG3102E-36-52S
Internal Part NumberEIS-SG3102E-36-52S
FamilyCircular Connectors
SeriesSG, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions52
Shell Size - Insert36-52
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG3102E-36-52S
Related LinksSG3102E, SG3102E-36-52S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SG3102E-36-52S Details Description
Related parts for SG3102E-36-52S
CONV DC/DC 6W 9-18VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
C/A,2.0MM,RIS,XG,50/125,SC DUP datasheet.pdf
LED SNAP-IN PANEL IND RED datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 10.1K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
GIGA-MINIMC MODULE, TX/LX-SM1550 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 10V USM datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 500MW DO220AA datasheet.pdf