Amphenol Industrial SG3106E-24-62S
SG3106E-24-62S picture photo
Mfg. Part Number
SG3106E-24-62S
Brief Description
CONN PLUG 24POS INLINE SKT
Datasheet Download
SG3106E-24-62S.pdf
Availability of SG3106E-24-62S
QUANTITY
SG3106E-24-62S Order Process
Ship out your order
Specifications of SG3106E-24-62S
Internal Part NumberEIS-SG3106E-24-62S
FamilyCircular Connectors
SeriesSG, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-62
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG3106E-24-62S
Related LinksSG3106E, SG3106E-24-62S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SG3106E-24-62S Details Description
Related parts for SG3106E-24-62S
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 16V 10% 1611 datasheet.pdf
TVS DIODE 175VWM 344VC AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 6SKT R/A PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf