Amphenol Industrial SG3106E-36-52S
SG3106E-36-52S picture photo
Mfg. Part Number
SG3106E-36-52S
Brief Description
CONN PLUG 52POS INLINE SKT
Datasheet Download
SG3106E-36-52S.pdf
Availability of SG3106E-36-52S
QUANTITY
SG3106E-36-52S Order Process
Ship out your order
Specifications of SG3106E-36-52S
Internal Part NumberEIS-SG3106E-36-52S
FamilyCircular Connectors
SeriesSG, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions52
Shell Size - Insert36-52
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG3106E-36-52S
Related LinksSG3106E, SG3106E-36-52S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SG3106E-36-52S Details Description
Related parts for SG3106E-36-52S
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP 1F -20% +80% 5V T/H datasheet.pdf
RES SMD 8.45KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 2W 4525 datasheet.pdf
OSC XO 127.794MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 78POS .100" STR TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 4P3T datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.3A 10DFN datasheet.pdf