Amphenol Industrial SG3108E-12S-59S
SG3108E-12S-59S picture photo
Mfg. Part Number
SG3108E-12S-59S
Brief Description
CONN PLUG 2POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
SG3108E-12S-59S.pdf
Availability of SG3108E-12S-59S
QUANTITY
SG3108E-12S-59S Order Process
Ship out your order
Specifications of SG3108E-12S-59S
Internal Part NumberEIS-SG3108E-12S-59S
FamilyCircular Connectors
SeriesSG, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert12S-59
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG3108E-12S-59S
Related LinksSG3108E, SG3108E-12S-59S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SG3108E-12S-59S Details Description
Related parts for SG3108E-12S-59S
IC TXRX RS232 DUAL 250KBPS 20DIP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 15A TO220FP datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC POT DGTL SNGL 100K SPI 8SOIC datasheet.pdf
FUSE 450A 690V 2TN/80 AR UC datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 1W DO216 datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 500MW SOD80 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf