| Internal Part Number | EIS-SG7050CCN 3.686400M-HJGA3 | |
| Standard Package | 250 | |
| Category | Crystals and Oscillators | |
| Family | Oscillators | |
| Series | SG7050 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | XO (Standard) | |
| Frequency | 3.6864MHz | |
| Function | Tri-State (Output Enable) | |
| Output | CMOS | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Frequency Stability | ±50ppm | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Current - Supply (Max) | 20mA | |
| Ratings | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Size / Dimension | 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm) | |
| Height | 0.059" (1.50mm) | |
| Package / Case | 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | |
| Current - Supply (Disable) (Max) | 10mA | |