Fairchild Semiconductor SGH15N60RUFTU
SGH15N60RUFTU picture photo
Mfg. Part Number
SGH15N60RUFTU
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 24A 160W TO3P
Datasheet Download
SGH15N60RUFTU.pdf
Availability of SGH15N60RUFTU
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SGH15N60RUFTU Order Process
Ship out your order
Specifications of SGH15N60RUFTU
Internal Part NumberEIS-SGH15N60RUFTU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package450
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)24A
Current - Collector Pulsed (Icm)45A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.8V @ 15V, 15A
Power - Max160W
Switching Energy320µJ (on), 356µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge42nC
Td (on/off) @ 25°C17ns/44ns
Test Condition300V, 15A, 13 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-3P-3, SC-65-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-3P
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SGH15N60RUFTU
Related LinksSGH15N, SGH15N60RUFTU Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
SGH15N60RUFTU Details Description
Related parts for SGH15N60RUFTU
SWITCH ROLLER SPDT 10A QC TERM datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC DO204AC datasheet.pdf
CONN RING STR 6AWG 1/4" BLUE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LED XLAMP CXA2530 WHT 19MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 6COL WK datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .8MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE SKT datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.384MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf