Fairchild Semiconductor SGH40N60UFDTU
SGH40N60UFDTU picture photo
Mfg. Part Number
SGH40N60UFDTU
Brief Description
IGBT 600V 40A 160W TO3P
Datasheet Download
SGH40N60UFDTU.pdf
Availability of SGH40N60UFDTU
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SGH40N60UFDTU Order Process
Ship out your order
Specifications of SGH40N60UFDTU
Internal Part NumberEIS-SGH40N60UFDTU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 27/Feb/2012
PCN Design/SpecificationHeat Sink Drawing Update 11/Feb/2014
Standard Package30
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)40A
Current - Collector Pulsed (Icm)160A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.6V @ 15V, 20A
Power - Max160W
Gate Charge97nC
Td (on/off) @ 25°C15ns/65ns
Test Condition300V, 20A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)60ns
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SGH40N60UFDTU
Related LinksSGH40N, SGH40N60UFDTU Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
SGH40N60UFDTU Details Description
Related parts for SGH40N60UFDTU
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.01A 32V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO PWM 8SOIC datasheet.pdf
BUZZ VAC 2.9KHZ 1M DELAY OFF datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 2.03A 43 MOHM datasheet.pdf