Fairchild Semiconductor SGH80N60UFDTU
SGH80N60UFDTU picture photo
Mfg. Part Number
SGH80N60UFDTU
Brief Description
IGBT 600V 80A 195W TO3P
Datasheet Download
SGH80N60UFDTU.pdf
Availability of SGH80N60UFDTU
QUANTITY
SGH80N60UFDTU Order Process
Ship out your order
Specifications of SGH80N60UFDTU
Internal Part NumberEIS-SGH80N60UFDTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 27/Feb/2012
Standard Package30
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)80A
Current - Collector Pulsed (Icm)220A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.6V @ 15V, 40A
Power - Max195W
Switching Energy570µJ (on), 590µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge175nC
Td (on/off) @ 25°C23ns/90ns
Test Condition300V, 40A, 5 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)95ns
Package / CaseTO-3P-3, SC-65-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-3PN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SGH80N60UFDTU
Related LinksSGH80N, SGH80N60UFDTU Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
SGH80N60UFDTU Details Description
Related parts for SGH80N60UFDTU
IC QUAD DIFF COMPARATOR 14-SOIC datasheet.pdf
LED GREEN 0603 SMD datasheet.pdf
TRANS NPN 25V 5.5A SOT-89 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
OSC MEMS 44.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 487K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SPC UMQ SAFETY MAT 46.5X35" YW datasheet.pdf
GUIDE - CONN FEED datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf