Vishay Semiconductor/Diodes Division SGL41-40HE3/97
SGL41-40HE3/97 picture photo
Mfg. Part Number
SGL41-40HE3/97
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO213AB
Datasheet Download
SGL41-40HE3/97.pdf
Availability of SGL41-40HE3/97
QUANTITY
SGL41-40HE3/97 Order Process
Ship out your order
Specifications of SGL41-40HE3/97
Internal Part NumberEIS-SGL41-40HE3/97
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If500mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 40V
Capacitance @ Vr, F110pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device PackageDO-213AB
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SGL41-40HE3/97
Related LinksSGL41-4, SGL41-40HE3/97 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SGL41-40HE3/97 Details Description
Related parts for SGL41-40HE3/97
CONN HEADER .100 DUAL STR 40POS datasheet.pdf
CTRLR TEMP SSR 480V 90A AC OUT datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 4K 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES MO 1W 25.5 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PCB 10COND datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 32UH SMD datasheet.pdf