Sprague Goodman SGNMNC1059E
SGNMNC1059E picture photo
Mfg. Part Number
SGNMNC1059E
Manufacturer
Product Category
Trimmers, Variable Capacitors
Brief Description
CAP TRIM 0.5-5PF 8.75KV CHAS MNT
Datasheet Download
SGNMNC1059E.pdf
Availability of SGNMNC1059E
QUANTITY
SGNMNC1059E Order Process
Ship out your order
Specifications of SGNMNC1059E
Internal Part NumberEIS-SGNMNC1059E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTrimmers, Variable Capacitors
SeriesSGNM-Series 1
PackagingBulk
Capacitance Range0.5 ~ 5pF
Adjustment Type-
Voltage - Rated8750V (8.75kV)
Size / DimensionRound - 0.270" Dia (6.86mm)
Height - Seated (Max)-
Mounting TypeChassis Mount
FeaturesSealed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SGNMNC1059E
Related LinksSGNMN, SGNMNC1059E Datasheet, Sprague Goodman Distributor
SGNMNC1059E Details Description
Related parts for SGNMNC1059E
CONN HDI PLUG 540POS 4ROW VERT datasheet.pdf
FEED-THRU TERM BLOCK 24-8AWG datasheet.pdf
IC DECADE COUNTR/DIVIDER 16SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 550KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X5R RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 15V 2312 datasheet.pdf
IC OPAMP VGA 130MHZ 14TSSOP datasheet.pdf
COAX CABLE 2.4MM MALE/MALE 24" datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 45.3KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 20% 560VDC RADIAL datasheet.pdf