Fairchild Semiconductor SGU20N40LTU
SGU20N40LTU picture photo
Mfg. Part Number
SGU20N40LTU
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 400V 45W IPAK
Datasheet Download
SGU20N40LTU.pdf
Availability of SGU20N40LTU
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SGU20N40LTU Order Process
Ship out your order
Specifications of SGU20N40LTU
Internal Part NumberEIS-SGU20N40LTU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,040
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT TypeTrench
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)400V
Current - Collector (Ic) (Max)-
Current - Collector Pulsed (Icm)150A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic8V @ 4.5V, 150A
Power - Max45W
Switching Energy-
Input TypeStandard
Gate Charge-
Td (on/off) @ 25°C-
Test Condition-
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageI-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SGU20N40LTU
Related LinksSGU20, SGU20N40LTU Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
SGU20N40LTU Details Description
Related parts for SGU20N40LTU
IC A/D CONV W/TRK&HLD 20SOIC datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 100OHM 90DEG RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 20SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 20VC SOD523 datasheet.pdf
CONN HEADER .4MM 80POS SMD datasheet.pdf
LED BASE SUBMINI PANEL INDICATOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
24V YLW DIFFUSED LENS datasheet.pdf