Cornell Dubilier Electronics SH100M200ST
SH100M200ST picture photo
Mfg. Part Number
SH100M200ST
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
SH100M200ST.pdf
Availability of SH100M200ST
QUANTITY
SH100M200ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SH100M200ST
Internal Part NumberEIS-SH100M200ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSH
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)19.9 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current80mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SH100M200ST
Related LinksSH100, SH100M200ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SH100M200ST Details Description
Related parts for SH100M200ST
IC OPAMP VFB 120MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RELAY SSR 50A SHORT TIME DELAY datasheet.pdf
CABLE SMA-RA/SMA-RA 36" RG-316DS datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 0.15A 8MSOP datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 256TAP 50K 24-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 20POS DL 30GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A TO252-3 datasheet.pdf
CONN CAGE 1PORT R/A SFP PRESSFIT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 20% 400VDC AXIAL datasheet.pdf