Amgis SH150C-1.5-250
SH150C-1.5-250 picture photo
Mfg. Part Number
SH150C-1.5-250
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 250UH 1.5A 230 MOHM TH
Datasheet Download
SH150C-1.5-250.pdf
Availability of SH150C-1.5-250
QUANTITY
SH150C-1.5-250 Order Process
Ship out your order
Specifications of SH150C-1.5-250
Internal Part NumberEIS-SH150C-1.5-250
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesInductor Selection for LM2594
Inductor Selection for LM2595
Featured ProductSH150 Series Toroidal Inductors
Standard Package200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSH150
PackagingTray
TypeToroidal
Material - CorePowdered Iron
Inductance250µH
Tolerance±20%
Current Rating1.5A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)230 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.827" L x 0.449" W (21.00mm x 11.40mm)
Height - Seated (Max)0.937" (23.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SH150C-1.5-250
Related LinksSH150C-, SH150C-1.5-250 Datasheet, Amgis Distributor
SH150C-1.5-250 Details Description
Related parts for SH150C-1.5-250
JUMPER-H1501TR/A3049W/X 6" datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 1.6GHZ 8SOIC datasheet.pdf
CABLE ASSEMB FIBER OPTIC SIMPLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 50K PROG 160K datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf