Amgis SH150T-1.81-18
SH150T-1.81-18 picture photo
Mfg. Part Number
SH150T-1.81-18
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 18UH 1.81A 60 MOHM TH
Datasheet Download
SH150T-1.81-18.pdf
Availability of SH150T-1.81-18
QUANTITY
SH150T-1.81-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of SH150T-1.81-18
Internal Part NumberEIS-SH150T-1.81-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSH150
PackagingTray
TypeToroidal
Material - CorePowdered Iron
Inductance18µH
Tolerance±20%
Current Rating1.81A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)60 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.551" L x 0.559" W (14.00mm x 14.20mm)
Height - Seated (Max)0.311" (7.90mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SH150T-1.81-18
Related LinksSH150T-, SH150T-1.81-18 Datasheet, Amgis Distributor
SH150T-1.81-18 Details Description
Related parts for SH150T-1.81-18
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 18PF 3KV NP0 1808 datasheet.pdf
OSC XO 108.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP JOG datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 3W datasheet.pdf
DGTL ISO 3.75KV 7CH SPI 20SSOP datasheet.pdf
WIRE HARNESS FOR CJ25 JOYSTICK E datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf
2200UF 350V 65X105MM 85C 10000H datasheet.pdf